11

Aralık
2011

Gerçek altın nasıl anlaşılır yöntemleri

Yazar: admin  |  Kategori: Altın Fiyatları  |  Yorum: Yok   |  13.100 views

 Gerçek altın nasıl anlaşılır?

Altının gerçek olup olmadığını değişik yöntemlerle anlayabiliriz. Bunlardan günlük hayatta uygulanabilir olanları şöyle sıralayabiliriz:
Mıknatıs:Gerçek altın mıknatıs tarafından çekilmez. Eğer güçlü bir çekim ile çekiliyorsa kesinlikle altın değildir. Çekim kuvvetli değil, ama bir kuvvet söz konusu ise, altın saf değildir.
Test kiti:
Altının gerçek olup olmadığı, kaç karat olduğunu anlamak için hazır asit kitleri vardır. Test taşına kibarca altını sürtersiniz. Bu sürüntünün rengi sarı değilse, altın sahtedir. Eğer sarı renkli bir sürüntü elde ettiyseniz, asidi bu sürüntüye damlattıktan sonra, renk değişimi oluyorsa bu ürünün sahte olduğunu gösterir. Sadece hafif bir renk değişimi, yeşile doğru, oksitlenmeye işaret eder, altının saf olmadığını gösterir. Renk değişimi olmuyorsa, altının gerçekliğini gösterir.
Ağırlık testi:
Altını havada ve suda tartarak, yoğunluğunu hesaplayabilirsiniz, tıpkı, kralın tacının saf altından olup olmadığını araştıran Archimedes gibi. Altının yoğunluğu ~19 gram / mL ’dir.
Büyüteç:
Altınızı, bir büyüteç ile gözlemleyin. Eğer üzerinde çizik varsa ve bu çiziklerde renk değişimi gözlemliyorsanız, sahte altındır. Gerçek saf altında, herhangi bir renk değişimi olmaması gerekir.
Nitrik asit yöntemi
Altın nitrik asit içerisinde çözünmez. Bir cam kaba damlattığınız asit içerisinde altınınızı bekletin ve gözlemleyin. Lakin çok dikkatli olmalısınız, nitrik asit tehlikeli bir asittir ve eğer bir asit çözeltisi ile nasıl işlem yapacağınızı bilmiyorsanız, hazır test kiti kullanmanız tavsiye edilir.

Evimizde, iş yerimizde bu yöntemleri uygulayarak bir altının gerçek olup olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz.

 

Gelen Aramalar: altın nasıl anlaşılır,gercek altin nasil anlasilir,saf altın nasıl anlaşılır,altını nasıl anlarız,sahte altın nasıl anlaşılır,altin nasil test edilir,altın olup olmadığı nasıl anlaşılır,altin testi nasil yapilir,altınin gerçek olduğu nasıl anlasilir,altın olduğunu nasıl anlarız

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - togy.net
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Wordpress togy.net alexa bilgileri