28

Aralık
2011

Uzunluk ölçüleri nelerdir

Yazar: admin  |  Kategori: Eğitim  |  Yorum: 7  |  3.621 views

Uzunluk ölçüleri nelerdir  Osmanlı döneminde endaze, arşın, kulaç, fersah, merhale, berid şeklinde adlandırılan uzunluk ölçü birimleri, cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte getirilen kanunlar uyarınca milimetre, santimetre, desimetre ve metre şeklinde sıralanabilir hale geldi. Böylece dünyaca kullanılan modern ölçü birimlerine geçmiş olduk. Bunun sonucunda dış ticarette büyük kolaylık sağlanmış oldu, yabancı devletlerle ticaret yaparken daha kolay anlaşabilir hale geldik. Fakat günümüzde hala taşrada bu yeni ölçü birimlerini kullanmayan, parmak hesabı kullanarak ölçüm yapan kişilere rastlayabilmek mümkün. Bu kişiler eski alışkanlıklardan kolay kopamadıklarından ve uzunluk ölçü birimlerine tam olarak alışamadıklarından eski usül ölçümlere devam ediyo olabilirler.

Uzunluk ölçü birimlerini şu şekilde sıralayabiliriz: milimetre, santimetre, desimetre, metre, dekametre, hektometre, kilometre. Bu ölçü birimlerinin günlük hayattaki işlevini kolaylaştırmak adına kullandığımız kısaltmalar ise sırasıyla şu şekildedir: “mm, cm, dm, m, dam, hm, km” Bu birimleri birbirleri arasında çevirirken yukarıya doğru gidiyorsak 10 ile çarpmalı, aşağıya doğru gidiyorsak 10a bölmeliyiz. Örneğin 10 metreyi santimetreye çevirmek istiyorsak 10 ile çarpar ve 1000 santimetre sonucuna ulaşırız. Tam tersi olarak 10 santimi metre cinsinden yazmak istiyorsak 10′a böler, 0.10 sonucuna ulaşırız. Örnekleri çoğaltmak mümkün, temel mantığı kavradığınız zaman uzunluk ölçü birimlerini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran uzunluk ölçü birimleri, günümüzde hemen her meslek dalındaki işlerde büyük kolaylık sağlamaktadır. Marangozluk, inşaat ve hemen her türlü tasarım işlerinde uzunluk ölçü birimlerinin kullanılmadığını hayal etmek korkunç doğrusu.

Gelen Aramalar: uzunluk ölçüleri nelerdir,uzunluk ölçüleri nedir,uzunluk ölçüleri merdiveni,uzunluk ölçme araçları nelerdir,yeni uzunluk ölçüleri nelerdir,uzunluk ölçüleri sırasıyla,sırasıyla uzunluk ölçüleri,uzunluk ölçüleri neler,uzunluk ölçüsü nedir,uzunluk birimleri merdiveni

yorumlar:

7 Yorum Yapılmış!

  Melis

  Ara 28, 2011

  Kaç cm ne kadar gibi örnekler olsaymış daha açıklayıcı olurdu

  AYŞE

  Oca 01, 2012

  Aynen melis sana katılıyorum

  ali

  Mar 15, 2012

  ya ben bir şey anlamadaım kesin performanstan düşük not alacağım

  nisa

  Ara 05, 2012

  pek birşey anlamadım aslında daha anlaşılır olabilirdi .

  hacer

  Ara 13, 2012

  bence gayet iyi ama cm örneklerinden açıkçası hiç begenmedim

  Şeyma Sultan Sarıçiçek

  Oca 03, 2013

  Ben okumadan geçseydim keşke offff

  sinem@

  Oca 06, 2013

  bence suprr 100 aldım

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - togy.net
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Wordpress togy.net alexa bilgileri