10

Ocak
2012

yön bulmada kullanılan yöntemler

Yazar: admin  |  Kategori: Eğitim  |  Yorum: 3  |  5.177 views

yön bulmada kullanılan yöntemler Yön bulmak ne işe yarar gibi sorular daha çok öğrenciler tarafından araştırılıyor günlük hayatta bu yöntemleri çoğumuz kullanmıyoruz sadece ders ödevi için yapıldığını benim gibi sizlerde biliyorsunuz .Yön bulma işi en çok işinize yarayacak yer erkeler için askerde işinize yarayacak askerlik çağına geldiğinizde bunu neden söylediğimin farkına varacaksınız.Yön bulmada kullanılan yöntemler nelerdir nasıl yönümüzü buluruz onları sırasıyla anlatayım.

Doğada Pusulasız Yön Bulma ,Sopa ve Taş Yöntemi,Saat Yöntemi,Yıldızlardan Yararlanma,Bitkilerden Yararlanma olmak üzere yönümüzü 5 şekilde bulabiliriz.

En kolay yön bulma yöntemi aslında pusula ile denizciler saha önceleri uzak yolculuklara çıktıklarında denizde yön bulmak için geceleyin yıldızlara bakarlarmış,peki ya gece yıldız yoksa yada acilen bir fırtına var ise gece olmasını bekleyecek vakitleri yok ,yıllar geçtikten sonra pusula icat edilmesiyle artık bu sorun ortadan tamamen kalkmış durumda pusula ile yön ise şöyle bulunur Pusulanın ibresi daima kuzeyi gösterir unutmayın pusulanın üzerinde bütün yönler belirtilmiştir.En önemlisi pusulanın ibresinin sürekli kuzeyi gösterdiğini bilin yeter gerisi teferruat.

Sopa ve taş yöntemi bunun için öğlen güneş tepeye vurduğu an en verimli sonuç ortaya çıkar 1 m uzunluğunda bir sopa bir yere çaktıktan sonra sopanın ucuna bir gölge düşecektir güneş kapalı değil ise oraya bir taş konur.Gölge sabahları sopaya doğru yaklaşmayı öğleden sonraysa uzaklaşmaya başlar.Biraz  5-10 dk bekledikten sonra gölge ucuna ikinci bir taş konur iki taş arasında düz bir çizgi çizdiğinizde bu çizgi  doğu-batı çizgisini gösterir.

Saat yöntemi bunun için akrep ve yelkovanı olan bir saat kullanmalısınız ilk olarak akrebin ucu güneşe gelecek şekilde saatinizi o yönde tuttun akrep ile saat 12 arasına açının ortasından hayali bir çizgi geçirilir .Açının iç kısmından geçen çizginin olduğu taraf güneyi diğer tarafsa kuzeyi gösterir. Ayrıca güneşe yakın olan taraf da daima güney yönünü gösterir.

Yıldızlardan yararlanma  Havanın açık olduğu her zaman Kutup Yıldızı’na bakarak coğrafi kuzey yönü bulunabilir. Kutup Yıldızı’nı bulmak için Önce kepçe biçiminde olan “Büyük Ayı Takımyıldızı” bulunur. Kepçenin sapınıdan en uzaktaki iki yıldız üzerinden hayali bil çizgi geçirilir. Bu iki yıldız arasındaki mesafenin 5-6 katı kadar uzaklıkta bir yerde kutup yıldızı bulunur. Kutup yıldızının nerede olduğundan emin olmak İçin “Koltuk Takımyıldızı” da kullanılabilir. Bu takımyıldızı, büyük Ayı’nın tam karşısında ve basık “W” biçiminde. Kutup Yıldızı bu iki takımyıldızı arasında yer alır.

Farklı yöntemler ise şu şekilde ,Karınca Yuvalarına Bakarak , Karınca yuvalarının ağzı Güney’i gösterir.Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak : Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur,Camilere Bakarak : Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar.
Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

 

Gelen Aramalar: yön bulmada kullanılan yöntemler,pusula icat edilmeden önce yön nasıl bulunurdu,pusula icat edilmeden önce ne kullanılırdı,Yön Bulmada Kullanılan Yöntemler Nelerdir,yön bulmada kullanılan yöntemlerden üç tanesini yazınız,yön bulmada kullanılan 3 tane yöntemler,yön bulma icadı,yön bulmada kullanılan yöntemler nelerdir?,yön bulma icatları,yön bulmada kullanılan yöntemlerden 3tanesini

yorumlar:

3 Yorum Yapılmış!

  sevde nur taş

  Oca 02, 2013

  13 tane var

  bok

  Oca 09, 2013

  hiiçbirşey yok bok gibi

  melikenur

  Nis 13, 2013

  benim işime yaradı

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - togy.net
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Wordpress togy.net alexa bilgileri